#Przemysł

#Wydajność

#Druk 3D

Nowe Technologie i Przemysł 4.0

Globtank

Globtank
Pierwszy na świecie drukowany w technologii 3D zbiornik na wodę pitną

O PROJEKCIE

Globtank odpowiedzialny jest za wydruk w technologii 3D pierwszego na świecie zbiornika na wodę pitną. Zbiornik został wydrukowany wraz z partnerującymi firmami Holcim (dostawca filamentu), oraz Cobod International (wydruk 3D). Zbiornik o średnicy 8m, wysokości 7.5m i pojemności 300m3 zostal wybudowany w miejscowości Barczewko dla Inwestora ZWiK Barczewo na zlecenie generalnego wykonawcy, firmy EkoWod Kętrzyn. Zbiornik posiada całościowy atest PZH i będzie podłączony do gminnej sieci wodociągowej dostarczając wodę pitną dla lokalnej społeczności. Globtank wykonał nowatorski projekt konstrukcyjny i uzyskał pierwsze w historii Polski pozwolenie na budowę konstrukcji drukowanej w technologii 3D. Zbiornik produkowany w taki sposób ogranicza liczbę transportów zapewniając redukcję emisji CO2. Automatyzuje i skraca czas produkcji zbiornika.

NA JAKIE POTRZEBY ODPOWIADA INNOWACJA?

Zbiornik wykonany przez Globtank gromadzi wodę pitną w okresie kiedy zapotrzebowanie na wodę pitną nie jest wysokie (np. w nocy), dzięki temu powstaje zapas wody pitnej, która zostaje uwolniona do sieci, kiedy występuje na nią większe zapotrzebowanie – zarówno dla ludzi jak i dla roślin (np. w ciągu dnia lub w trakcie sezonu „ogródkowego”). Zbiornik magazynuje wodę pitną co zaspokaja potrzebę związaną z jej niedoborem w Polsce i na świecie.

PRZEWAGI KONKURENCYJNE

Zbiornik na wodę pitną wykonany w technologii druku 3D wykonany został przy użyciu jedynie wielkoskalowej drukarki 3D do betonu. Umożliwiło to redukcję niezliczonej liczby transportów na budowę i redukcję emisji CO2. Zbiornik został wydrukowany bez użycia tradycyjnych szalunków oraz bez tradycyjnego zbrojenia. Wydruk zajął 38 godzin, kiedy podejście standardowe zajęłoby około 2 tygodni. Dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D byliśmy w stanie wydrukować ścianę o różnych grubościach dopasowując ją idealnie do naprężeń wewnętrznych co jest niemożliwe w technologii tradycyjnej. Przyczyniło się to również do dalszej redukcji śladu węglowego. W wydruk zaangażowana była minimalna ilość personelu co odpowiada zapotrzebowaniu na redukcję personelu i automatyzację spowodowaną brakiem siły roboczej.

Dowiedz się więcej!

GlobTank

Globtank

Globtank Sp. z o.o., Natalia Michaliszyn, Krzysztof Korol, Krzysztof Zaniewski, Marcin Mikulewicz

PODOBNE INNOWACJE

Ładowarki
ORLEN X WILLBERT
Amber II

Budujemy ultraszybkie ładowarki samochodów elektrycznych

ICEYE

Decyzje na podstawie danych z kosmosu? To nie żart!

Holo4Labs

Holografy i bezdotykowe interfejsy dla laboratoriów przyszłości

OREC

Najnowocześniejsze rozwiązania AI do precyzyjnego i automatycznego wykrywania i klasyfikacji obiektów na podstawie obrazowania SAR

Brakuje czegoś?

Zgłoś swoją innowację!