#Innowacje

#IT

#Internet of Things

Nowe Technologie i Przemysł 4.0

Asymmetric Numeral Systems (ANS)

ANSI
Asymmetric Numeral Systems (ANS)
Język zapisu informacji, który zmienił świat elektroniki

O PROJEKCIE

Asymmetric Numeral Systems, też nazywany „kodowanie ANS”, w ostatnich latach stał się podstawową metodą zapisu informacji przez komputery i smartfony na całym świecie – dzięki lepszym parametrom zastępując poprzednie metody (kodowanie Huffmana i arytmetyczne), pozwalając na oszczędności nośników danych, łączy telekomunikacyjnych, energii, czasu, sprzętu.

ANS używany jest m.in. w produktach Apple, Facebook, Google, Microsoft, NVIDIA, oraz jądrze systemu Linux (w sercu smartfornów i serwerów), czy JPEG XL który powinien stać się podstawowym formatem dla zdjęć i grafik.

NA JAKIE POTRZEBY ODPOWIADA INNOWACJA?

Dla efektywnego zapisu informacji, szczególnie w kompresji danych, używany jest tzw. koder entropijny przekształcający symbole o zmiennych częstościach, w ciąg bitów który jest zapisywany i przesyłany. Rodzina metod ANS okazał się najlepsza w tym zadaniu, więc wyparła poprzednie – stając się podstawowym sposobem zapisu informacji na całym świecie, współczesnym językiem elektroniki.

PRZEWAGI KONKURENCYJNE

Przed ANS wymagany był kompromis – albo użyte było szybkie acz nieoptymalne kodowanie Huffmana, albo optymalne acz wolne kodowanie arytmetyczne. ANS pozwolił połączyć ich zalety – pozostając optymalne pozwala na nawet szybsze implementacje niż kodowanie Huffmana, więc praktycznie wyparło obie metody – stając się podstawową metodą zapisu informacji.

Dowiedz się więcej!

Asymmetric Numeral Systems (ANS)

Jarosław Duda, Uniwersytet Jagielloński

PODOBNE INNOWACJE

Globtank

Pierwszy na świecie drukowany w technologii 3D zbiornik na wodę pitną

OREC

Najnowocześniejsze rozwiązania AI do precyzyjnego i automatycznego wykrywania i klasyfikacji obiektów na podstawie obrazowania SAR

Ładowarki
ORLEN X WILLBERT
Amber II

Budujemy ultraszybkie ładowarki samochodów elektrycznych

Holo4Labs

Holografy i bezdotykowe interfejsy dla laboratoriów przyszłości

Brakuje czegoś?

Zgłoś swoją innowację!