Właśnie wystartowała kampania „We Did It In Poland”

We Did It In Poland do artykułów

Dumę ze swojego kraju odczuwa ponad 56 proc. Polaków, a wśród powodów tego uczucia prym wiodą postacie i wydarzenia historyczne, jak wynika z najnowszego badania. Tylko 4 proc. respondentów wskazuje innowacje w dziedzinie wynalazków, a 3 proc. osiągnięcia technologiczne. Aż 41 proc. badanych uważa, że pod względem ogólnego rozwoju pozostajemy w tyle za innymi krajami Europy, tymczasem fakty są takie, że Polska jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek UE. By wzmocnić patriotyzm oraz świadomość Polaków w tym względzie rusza kampania We Did It In Poland Fundacji WłączeniPlus pod patronatem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Jej celem jest nagłaśnianie polskich osiągnięć oraz budowanie dumy narodowej, wzmacnianie poczucia przynależności i sprawczości Polaków.

Ponad połowa Polaków – 56 proc. – czuje dumę ze swojego kraju. Natomiast 20 proc. badanych na myśl o Polsce odczuwa wstyd. Dla porównania, w badaniu CBOS z 2010 r. poczucie dumy z Polski deklarowało 60 proc. respondentów, a wstydu – 14 proc. Obecnie wśród najczęściej wymienianych powodów do narodowej dumy prym wiodą papież Jan Paweł II (11 proc. wskazań) i Maria Skłodowska-Curie (10 proc.) oraz ogólniki, takie jak historia kraju (10 proc.), osiągnięcia sportowe (8 proc.) czy naukowe (7 proc.). Tylko 4 proc. badanych wskazuje wynalazki, a 3 proc. osiągnięcia technologiczne. Jednocześnie aż co 4. badana osoba nie jest w stanie wskazać żadnego aspektu, którym Polska mogłaby się poszczycić. Aż 41 proc. respondentów uważa, że pod względem ogólnego rozwoju pozostajemy w tyle za innymi krajami Europy, chociaż dane gospodarcze temu przeczą. Odkąd Polska jest członkiem Unii Europejskiej, nasza gospodarka zwiększyła się dwukrotnie. W 20 lat osiągnęliśmy podobny poziom życia, jak niektóre państwa Europy Zachodniej: Portugalia, Hiszpania, Grecja, południowe Włochy. Stoją za tym konkretne rozwiązania firm, polska kreatywność i ludzie – otwarci, twórczy, odważni w swoich myślach i działaniach.

Olga Kozierowska

Dumę ze swojego kraju czują głównie przedstawiciele i przedstawicielki najstarszego pokolenia, tzw. baby boomers. Zetki, od których w największym stopniu będzie zależeć kształtowanie wizerunku Polski w najbliższych latach, najczęściej ze wszystkich pokoleń odczuwają wstyd – mówi Olga Kozierowska, pomysłodawczyni kampanii We Did It In Poland, członkini Rady Organizacji Pozarządowych ds. Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, prezeska Fundacji WłączeniPlus. – W ramach kampanii chcemy przedstawić wielowymiarowość patriotyzmu, który skupia się nie tylko na krajobrazie i historii, ale także na innowacyjności i osiągnięciach rodaków oraz życiu codziennym. W spocie pokazujemy m.in. takie krajowe innowacje jak BLIK, Booksy, stacje ładowania aut elektrycznych ORLEN x WILLBERT czy możliwość płatności spojrzeniem.

We Did It In Poland

Rusza kampania We Did It In Poland, której celem jest m.in. wzmocnienie wizerunku Polski jako innowacyjnego, dynamicznego i nowoczesnego kraju, który wnosi istotny wkład w rozwój Unii Europejskiej, oraz skierowanie uwagi na potencjał polskiej przedsiębiorczości. Zwiększenie świadomości narodowych osiągnięć w obszarze technologii i biznesu pozwoli nie tylko przeciwdziałać szkodliwym stereotypom, ale też zwiększyć zainteresowanie europejskich partnerów i inwestorów współpracą z polskimi firmami.

Jesteśmy częścią Unii Europejskiej, mamy świetnych naukowców, innowatorów i przedsiębiorców, którzy konkurują na światowym poziomie. Kampania „We Did It In Poland” pokazuje nowoczesną stronę naszego kraju i zachęca do tego, by głośno mówić o polskich sukcesach i odczuwać dumę z miejsca, w którym dziś jest Polska – mówi Minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka.

Adam Szłapka

Projekt ma na celu wzbudzanie dumy narodowej poprzez edukację na temat polskich osiągnięć. Obejmie szerokie działania w Polsce oraz w Unii Europejskiej, takie jak:

  • emisja spotu promującego polskie współczesne osiągnięcia i wynalazki w językach polskim i angielskim,
  • interaktywna wystawa na temat polskich innowacji,
  • działania PR,
  • dedykowana strona www,
  • przekazanie zestawów materiałów wspierających promowanie rodzimej  gospodarki do polskich ambasad na świecie,
  • komunikację w mediach i social mediach,
  • współpracę z liderami opinii, przedsiębiorcami, twórcami czy naukowcami.

Kampania ma też inicjować rozmowę o polskich sukcesach, aktywizować Polaków i zachęcać do dzielenia się w mediach społecznościowych swoimi historiami, zdjęciami czy filmami związanymi z tym, co osiągnęli, co ich w Polsce inspiruje, co lub kogo w naszym kraju podziwiają. Informacje o polskich innowacjach, którymi warto się pochwalić, będzie można też zgłaszać przez formularz na stronie internetowej.

Od czasu ostatniej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 r. Polska bardzo się zmieniła. To swoista „kropka nad i” wskazująca na powrót Polski na silną pozycję w Europie. Chcemy pokazać, że „Poland is back”, że znów jesteśmy w grze, że warto tu inwestować. Duży nacisk w trakcie prezydencji kładziemy na innowacje, na pokazywanie pomysłów na biznes w Polsce i na to, jak można wydatkować środki unijne – mówi wiceministra ds. Unii Europejskiej Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.

Dialog i otwartość na współpracę są fundamentem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Rada NGO i Przedsiębiorców ds. Prezydencji wydała rekomendację, aby jednym z elementów w strategii komunikacyjnej była promocja polskich innowacji. Trwająca polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej to doskonały moment, by zaprezentować światu, a także samym Polakom, polskie innowacje i potencjał.

Olga Adamkiewicz

W tym duchu Fundacja WłączeniPlus, we współpracy z Business Science Poland, z dumą rozpoczęła kampanię We Did It In Poland, która stanie się impulsem do szerokiej komunikacji polskich osiągnięć.

Partnerzy kampanii We Did It In Poland: Business Science Poland, BLIK, Booksy, Fundacja PZU, Mastercard, ORLEN

***

Fundacja WłączeniPlus powstała, by budować otwarte, różnorodne i inkluzywne społeczeństwo, w którym każdy ma równe szanse na rozwój, sukces i aktywne uczestnictwo w życiu społecznym oraz zawodowym. Wierzymy, że włączenie to siła, która napędza innowacje, wspiera talenty i umacnia wspólnotę, dlatego nasze działania koncentrują się na wspieraniu przedsiębiorczości, edukacji oraz równości szans w różnych sektorach. Jednocześnie stawiamy sobie za cel promowanie sukcesów Polek i Polaków – tych, którzy swoją pasją, determinacją i innowacyjnością zmieniają Polskę i świat. Chcemy pokazywać inspirujące historie, doceniać dokonania i budować dumę narodową poprzez podkreślanie wkładu naszych rodaków w rozwój biznesu, nauki, kultury i technologii. Działamy z myślą o przyszłości – wspierając liderów, rozwijając kompetencje i tworząc przestrzeń do dialogu oraz współpracy. Włączenie to nie tylko idea – to sposób, w jaki kształtujemy lepszą rzeczywistość dla nas wszystkich.

***

Badanie na zlecenie Fundacji WłączeniPlus zostało przeprowadzone przez agencję badawczą Grupa 4P w dniach 6-12 grudnia 2024 r. metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1010 Polaków w wieku od 18 do 70 lat.

najnowsze wpisy

Polska może być świetnym miejscem do rozwijania przełomowych technologii – jeśli wiemy, jak połączyć innowację z odwagą, determinacją i odpowiednim wsparciem. Mamy wyjątkowy kapitał ludzki, coraz więcej funduszy typu growth i rosnące ambicje. W pierwszym odcinku podcastu We Did It In Poland Olga Kozierowska rozmawia z Markiem Garniewskim, Prezesem Orlen VC oraz Markiem Gutt-Mostowym, Prezesem […]

25 czerwca 2025 roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleciał drugi w historii Polak – dr inż. Sławosz Uznański-Wiśniewski. Ale to nie tylko symboliczna obecność w kosmosie. Polska po raz pierwszy realizuje własną misję naukowo-badawczą o nazwie IGNIS, z udziałem rodzimych naukowców, technologii i eksperymentów. Ten projekt może zmienić sposób, w jaki Polacy postrzegają swój potencjał […]

Jest w nas energia, potencjał i kreatywność, która potrafi wyprzedzać świat. Ale jest też coś, co wciąż nas powstrzymuje: zbyt rzadko mówimy głośno o tym, co nam się udało. I dlatego właśnie dziś – 24 czerwca, czyli w Dniu Przytulania - ruszamy z akcją „Przytul trochę dumy”. I gorąco zachęcamy Cię do udziału w niej!

Polska już nie goni świata technologii – Polska go napędza. W naszym kraju powstają innowacje, które definiują przyszłość płatności, cyfrowej tożsamości i bezpieczeństwa. Nie trzeba już portfela, dokumentów, a czasem nawet telefonu. Wystarczy… spojrzenie. A to dopiero początek. Oto 4 usługi, które nie tylko są technologicznie imponujące, ale też praktyczne, inkluzywne i skalowalne. I co […]

Brakuje czegoś?

Zgłoś swoją innowację!