Premiera interaktywnej wystawy z polskimi innowacjami w Brukseli

Polacy ogólnie oceniają nasz kraj lepiej niż Niemcy, Hiszpanię czy Francję, ale w kontekście sportu, technologii i innowacyjności około połowy respondentów wyżej ocenia te kraje zachodnie. Większość Polaków postrzega swój kraj pozytywnie – 58 proc. czuje wspólnotę narodową, a ponad połowa odczuwa dumę i radość. To wnioski z badania przeprowadzonego na potrzeby kampanii We Did It In Poland, promującej Polskę jako innowacyjny i dynamiczny kraj. Premiera interaktywnej wystawy w Brukseli otwiera europejską odsłonę kampanii. Przedstawia ona wybrane innowacje, z których wiele odnosi już sukcesy poza naszym krajem, czym jako Polki i Polacy możemy się pochwalić.

Dla 74 proc. Polaków patriotyzm przejawia się m.in. w podkreślaniu mocnych stron Polski w rozmowach w kraju i za granicą, jak wynika z reprezentatywnego badania przeprowadzonego na potrzeby kampanii We Did It In Poland. Respondenci często wskazywali również przekazywanie dzieciom miłości i szacunku do ojczyzny (82 proc.), uczestnictwo w wyborach i pielęgnowanie polskich tradycji (po 79 proc.), gotowość do walki za ojczyznę (76 proc.) czy wywieszanie flagi w święta państwowe (74 proc.). Patriotyzm nierozerwalnie łączy się z zagadnieniem dumy narodowej, która może się przejawiać na różne sposoby.

W myśleniu Polaków o Polsce dominują aspekty pozytywne – 58 proc. czuje się częścią narodowej wspólnoty, 56 proc. odczuwa dumę, 52 proc. radość, a w 44 proc. myśl o naszym kraju wyzwala energię do działania. Pozytywne uczucia najczęściej towarzyszą osobom z pokolenia tzw. baby boomers, w wieku powyżej 60 lat – aż 67 proc. z nich ma poczucie bycia częścią wspólnoty, a tyle samo odczuwa narodową dumę. W pozostałych grupach wiekowych te odsetki są niższe, ale nadal przekraczają 50 proc. Wśród powodów do dumy z Polski respondenci wskazują naukowców, wynalazców, technologie oraz noblistów, ludzi kultury i sztuki – pisarzy, poetów, muzyków, jednak przeważnie nie są w stanie podać konkretnych osiągnięć i nazwisk, a jedynie ogólniki.

Dlatego powstała kampania We Did It In Poland, która ma skierować uwagę na potencjał polskiej przedsiębiorczości oraz wzmocnić szanse rozwoju polskich osiągnięć. Zwiększenie świadomości narodowych sukcesów w obszarze technologii i biznesu pozwoli nie tylko przeciwdziałać szkodliwym stereotypom, ale też zwiększyć zainteresowanie europejskich partnerów i inwestorów współpracą z polskimi firmami.

– Polska powinna dążyć do pozycjonowania Warszawy jako nowoczesnego, w pełni cyfrowego centrum finansowego o znaczeniu europejskim. Mamy dynamicznie rozwijające się fintechy, które stanowią filary tego ekosystemu. Dzisiaj BLIK często jest postrzegany jako nasza narodowa duma. BLIK to największy cyfrowy system płatności mobilnych w Europie. Mamy kompetencje, sprawdzoną technologię i ekspertów od regulacji europejskich. Działamy już także na dwóch rynkach poza Polską – w Słowacji i Rumunii – a to dla nas doskonały punkt wyjścia do budowania coraz mocniejszej pozycji BLIKA w regionie Europy Centralnej. Cieszę się, że nasze działania pośrednio budują także silny wizerunek Polski na arenie międzynarodowej – mówi Dariusz Mazurkiewicz, CEO BLIK.

W badaniu zapytano Polaków także o ogólną ocenę poszczególnych europejskich krajów w skali od 0 do 10. Polska uzyskała wysoką średnią (7,3), wyprzedzając m.in. Hiszpanię, Francję czy Niemcy, jednak już w konkretnych obszarach inne państwa oceniamy wyżej. We własnej ocenie szczególnie wyraźnie ustępujemy naszym zachodnim sąsiadom. Zdaniem badanych Niemcy osiągają większe sukcesy w zakresie sportu (50 proc.), technologii (47 proc.) i innowacyjności (47 proc.). Francja natomiast jest lepiej rozwinięta w zakresie sportu (52 proc.), jest bardziej tolerancyjna (45 proc.) i nowoczesna (44 proc.), a Hiszpania odnosi większe sukcesy sportowe (49 proc.).

– Aby skutecznie rozwijać innowacje i nowoczesne technologie, kluczowe są cztery elementy. Musimy mieć przewagę wyróżniającą nas na tle konkurencji – np. własność intelektualna, patenty. Po drugie, niezbędny jest doświadczony i solidny zespół. Kluczowa jest także znajomość rynku – jego wielkości, trendów i potrzeb. Najważniejsze są jednak relacje z klientami i partnerami biznesowymi, bo to one umożliwiają skalowanie innowacji i budowanie globalnej pozycji polskich marek. Polskie firmy mają wszystko, by odnosić sukcesy na świecie i budzić dumę narodową – mówi Marek Garniewski, prezes zarządu ORLEN VC.

Premiera interaktywnej wystawy z polskimi innowacjami w Brukseli

Kampania We Did It In Poland została objęta patronatem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Jej celem jest m.in. wzmocnienie wizerunku Polski jako innowacyjnego, dynamicznego i nowoczesnego kraju, wnoszącego istotny wkład w rozwój Unii Europejskiej. Start kampanii poza Polską połączony jest z otwarciem interaktywnej wystawy, której premiera odbyła się 19 marca podczas wydarzenia Competitiveness & Security Business Summit organizowanego w Brukseli przez Business & Science Poland, który jest partnerem kampanii. Szczyt jest okazją do dyskusji na temat nowo zaproponowanych strategii mających na celu wzmocnienie pozycji UE w pięciu kluczowych obszarach tematycznych: innowacyjność, przemysł, finansowanie, strategiczne łańcuchy dostaw i obronność.

– W Polsce wciąż brakuje świadomości i skutecznych kampanii edukacyjnych na temat naszych współczesnych osiągnięć – mówi Olga Adamkiewicz, strateżka kampanii We Did It In Poland. – Chcemy wzmocnić wizerunek Polski jako innowacyjnego i dynamicznego kraju zarówno wśród Polaków, jak i naszych partnerów międzynarodowych. Kampania obejmuje firmy różnej skali – od startupów po duże przedsiębiorstwa – i skupia się na sektorach o największym potencjale wzrostu. To innowacyjny projekt międzynarodowy, skierowany do szerokiego grona interesariuszy, który podkreśla znaczenie działalności badawczo-rozwojowej dla rozwoju polskiej gospodarki.

Interaktywna ekspozycja składa się z trójwymiarowej makiety Polski, na której ustawione są stacje kolejowe, reprezentujące wybrane innowacje, którymi jako Polki i Polacy możemy się pochwalić. Pomiędzy stacjami jeździ elektryczny pociąg, sterowany przez osobę odwiedzającą. Za makietą ustawione są ekrany, na których – w momencie zatrzymania się pociągu przy wybranej stacji – wyświetlają się animacje przybliżające gościom  sedno i znaczenie danej innowacji. Na jednym z ekranów jest również podgląd na żywo widoku z perspektywy maszynisty.

*Badanie na zlecenie Fundacji WłączeniPlus zostało przeprowadzone przez agencję badawczą Grupa 4P w dniach 6-12 grudnia 2024 r. metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1010 Polaków w wieku od 18 do 70 lat.

najnowsze wpisy

Kampania "We Did It In Poland" nabiera rozpędu, prezentując kolejne przełomowe rozwiązania stworzone w Polsce. Do projektu dołączają innowacje, które zmieniają oblicze technologii, medycyny czy ekologii. Zobacz, co nowego pojawiło się w katalogu, poznaj twórców wyjątkowych pomysłów i odkryj, jak polskie firmy kreują globalną przyszłość.
REDD
Kampania "We Did It In Poland" nieustannie się rozwija, przyciągając coraz więcej nowatorskich rozwiązań stworzonych w Polsce. Dzięki zaangażowaniu twórców kolejne innowacje wzbogaciły katalog na stronie internetowej kampanii, wyznaczając nowe kierunki rozwoju. Sprawdź, jakie innowacje dołączyły i dowiedz się więcej co nowego słychać w polskich firmach zmieniających świat.
We Did It In Poland do artykułów

Tylko w ciągu pierwszych trzech tygodni od premiery kampania „We Did It In Poland”, zainicjowana przez Olgę Kozierowską, Prezeskę Fundacji WłączeniPlus, osiągnęła zasięg ponad 5,14 miliona. To wyraźny sygnał, że temat polskich innowacji i sukcesów biznesowych spotkał się z ogromnym zainteresowaniem społecznym i medialnym. Głos o polskiej innowacyjności wybrzmiał w całym kraju i zagranicą Misją […]

Synektik - Masters & Robots
7 kwietnia w Warszawie poznaliśmy zwycięzców Masters&Robots Awards 2025. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się pod patronatem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Podczas wieczornej gali wręczono nagrodę “We Did It In Poland – Excellence Award”.

Brakuje czegoś?

Zgłoś swoją innowację!