#Innowacje

#Technologia

#Wydajność

Nowe Technologie i Przemysł 4.0

CuAgWire

CuAgWire
Niskostratny przewód elektroenergetyczny na bazie stopu CuAg

O PROJEKCIE

Innowacyjne rozwiązanie, chronione w 16 krajach Europy, wykorzystuje pozytywne właściwości przewodnictwa miedzi do obniżenia strat przesyłu energii w liniach energetycznych. Technologia polega na wytworzeniu rdzenia niskostratnego na bazie miedzi i srebra, który w oplocie aluminiowym stanowi innowacyjny przewód do napowietrznych linii 110 kV.

Pozytywne właściwości tych dwóch metali pozwalają na obniżenie strat z tytułu przesyłu energii elektrycznej o ponad 20%. Parametry te zostały potwierdzone w warunkach rzeczywistych na użytkowanej linii. Technologia ta może stanowić rozwiązanie obecnych problemów przesyłowych energii w kraju.

NA JAKIE POTRZEBY ODPOWIADA INNOWACJA?

Obecna sieć elektroenergetyczna Polski jest mocna wyeksploatowana i wymaga pilnych modernizacji. Podłączanie licznych instalacji opartych o energię odnawialną skutkuje cyklicznym przeciążaniem sieci. Jest to szczególnie widoczne wśród gospodarstw domowych. Wymiana linii na przedmiotowe rozwiązanie pozwoli na istotne zwiększenie ilości energii, która może być przesłana bez konieczności modernizacji pozostałej części infrastruktury. W skali całego kraju może to przynieść korzystne rezultaty. Dodatkowo spowoduje to obniżkę CO2 emitowanej do atmosfery. Na koniec wykorzystanie miedzi i srebra może stanowić bazę zasobową kraju do przerobu złomów po okresie amortyzacji linii.

PRZEWAGI KONKURENCYJNE

Produkt posiada istotne przewagi konkurencyjne w stosunku do standardowych rozwiązań stalowo – aluminiowych. Przede wszystkim posiada on znacząco wyższą przewodność. Dodatkowo gwarantuje wysokie parametry użytkowe. Jest kompatybilny geometrycznie i masowo z aktualną infrastrukturą sieci. Ponadto posiada on wyższą odporność cieplną rdzenia, co oznacza dodatkowe możliwości zwiększania obciążalności prądowej linii energetycznej.

Jest to technologia przyjazna środowisku, wykorzystująca rodzime zasoby surowców. Główną przewagą jest wysoka redukcja strat przesyłu energii elektrycznej, która w specyficznych warunkach może sięgać nawet 40%.

Dowiedz się więcej!

CuAgWire

KGHM Polska Miedź S.A., Tele-Fonika-Kable S.A., Akademia Górniczo – Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych

PODOBNE INNOWACJE

WIDMO

Rewolucja w obrazowaniu podpowierzchni: głębiej, wyraźniej i inteligentniej
ANSI

Asymmetric Numeral Systems (ANS)

Język zapisu informacji, który zmienił świat elektroniki
nirby

Nirby

Tworzymy drony, które analizują glebę i pomagają zwiększać plony!

Eliteclimb

Najlżejsze czekany wspinaczkowe na świecie

Brakuje czegoś?

Zgłoś swoją innowację!